Vyhledat na stránkách rs-puknov.eu

Blatná

Aktualizováno 24/07/2010

Vodní zámek Blatná leží 95 km jižně od Prahy a přibližně ve stejné vzdálenosti od rakouských a německých hranic. Uprostřed bažin byl postaven blatný hrad, o němž je první písemná zmínka v roce 1235 a podle kterého dostala své jméno i při něm vyrůstající osada. Nejstarší částí hradu je částečně dochovaná románská centrální kaple z doby kolem roku 1220.

Nejvýznamnější doba hradu začíná v 15. století příchodem rodu Lvů z Rožmitála. Sestra HP0-Y43 blatenského Lva z Rožmitála (1446 – 1485) Johanka, se provdala za Jiřího z Poděbrad a stala se českou královnou. Lev vynikl v diplomatických službách, když vedl velmi úspěšně poselstvo českého krále po západní Evropě.

Starý hrad se rozrůstal dalšími stavbami za pozdějších majitelů hrabat z Rozdražova a v 18. století za hrabat Serenyiů. V roce 1798 získávají Blatnou Hildprandtové z Ottenhausenu, za kterých byly prováděny v v rozsáhlé rekonstrukci zámku. Z dřívější obory byl upraven velký anglický park, pod staletými stromy jsou dosud uchovány sejpy – zbytky po pradávném rýžování zlata. Park je celoročně přístupný návštěvníkům.

Zobrazit celou rubriku Tipy na výlet

Soubory ke stažení

Chcete se dozvědět informace o nás, o našich cenách, o vybavení budov, chat. Nebo se chcete dozvědět více informací o okolí?

Stáhněte si naše pdf

Orlická přehrada

© Copyright 2010. Rekreační středisko Pukňov. Všechna práva vyhrazena
Úvodní strana | Prohlášení o přístupnosti | Mapa stránek | Český katalog stránek Novinky v RSS